Voiko sovelluksella vähentää yksinäisyyttä? Isa löysi elinikäisen ystävän

Isa tarjoutui auttajaksi, kun Pia etsi Commusta seuraa yksinäiselle äidilleen. Parin vuoden aikana seuraneidin roolista on kasvanut ystävyys, jota Isa kuvailee sisaruudeksi. Tarina näyttää konkreettisesti, miksi yhä useammat kunnat panostavat yhteisöllisyyteen. Brittitutkimuksen mukaan yksi yksinäinen ihminen maksaa yhteiskunnalle 11 000€ vuodessa.
Isa näki somevideon Commusta ja ajatus auttamisesta tuntui heti mukavalta.
”Minulla on oikeastaan koko ikäni ollut joku sellainen suojatti, ja sillä hetkellä ei sitten ollut ketään”, hän muistelee. ”Ajattelin, että Commun kautta voisi sellaisen löytää.”
Hän tiesi myös, että Kristiinankaupungissa asuu paljon vanhuksia, jotka eivät pääse enää liikkumaan omin päin. Isa loi oman auttamisen ilmoituksensa Commuun, uteliaisuudesta ja auttamisen halusta.
Commu on kotimainen auttamisen sovellus, jossa voi sekä pyytää että tarjota apua lähialueensa ihmisille. Se on rakennettu vastaamaan kahteen valtakunnalliseen haasteeseen: yksinäisyyden ehkäisyyn ja arjen turvallisuuden vahvistamiseen.
”Meistä jokaisella on taitoja ja kokemuksia, joista voi olla apua toiselle”, kertoo Commun perustanut Karoliina Kauhanen. ”Samalla meistä jokainen tarvitsee joskus auttavaa kättä tai kuulevaa korvaa. Kun kriisi iskee, on tosi tärkeää että apu löytyy taskusta muutamalla napin painalluksella.”
Kolmen kaveruksen ideasta ponnistaneen sovelluksen kautta on syntynyt jo yli 60 000 auttamisen tekoa. Yli 30 kuntaa Suomessa on ottanut Commun käyttöön yhtenä työkaluna yhteisöllisyyden ja resilienssin rakentamiseen. Commu on saanut kymmeniä kansallisia ja kansainvälisiä tunnustuksia, muun muassa YK:lta siviiliauttamisen edistämisestä sekä Global ESG Awardsin ensimmäisenä suomalaistoimijana.
Seuraneidistä sisareksi – Yksi yksinäinen maksaa 11,000€
Isa sai yhteydenoton pääkaupunkiseudulla asuvalta Pialta, joka etsi Kristiinankaupungissa asuvalle, yksinäiselle äidilleen apua. Isa tarttui tuumasta toimeen.
”Nyt olen ollut seuraneitinä rouvalle jo parisen vuotta”, Isa kertoo. ”Käyn seurustelemassa hänen kanssaan, viettämässä aikaa. Teemme palapeliä melkein joka kerta, kun käyn.”
Aiemmin he kävivät myös ulkona, mutta se on jäänyt vähemmälle rouvan jalkakipujen vuoksi. Isa on vienyt häntä hammaslääkäriin ja kampaajalle, ja kun hän muutenkin asioi kaupungissa, hän hoitaa samalla rouvan asioita.
”On niin ihanaa, kun hän on monta kertaa minulle sanonut, että me olemme niin kuin sisaruksia”, Isa sanoo. ”Hän on sanonut, että hänellä ei ole kovin montaa sellaista, jolle hän voi puhua mitä vaan ja olla ihan oma itsensä.”
Isa ei kuitenkaan ajattele häntä avuntarpeessa olevana henkilönä.
”En pidä häntä minään avun tarpeessa olevana henkilönä, vaan koen hänet ystäväksi.”
Hän kiteyttää kokemuksensa Commusta yhteen lauseeseen.
”Olen aina sanonut, että saan auttamisesta enemmän kuin annan. Aina kun soitan hänelle, että voisin tulla käymään, hän sanoo, ’Oii ihanaa!’ Kukapa ei haluaisi sellaista kuulla.”
Yksi asia on silti yllättänyt Isaa, jonka myös Kauhanen tunnistaa.
”Kristiinankaupunki on ilmeisesti aika hiljainen. Siinähän meni varsin pitkään ennen kuin avuntarjoukseeni vastattiin”, Isa toteaa.
”Tämän vuoksi on ensisijaisen tärkeää, että kunnat ja kaupungit panostavat yhteisöllisyyteen ja osallisuuteen”, Kauhanen painottaa. ”Yhteistyöllä saamme auttajat ja avun tarvitsijat nopeammin toistensa luo, mikä on ensisijaisen tärkeää. Brittitutkimuksen mukaan jokainen yksinäinen ihminen maksaa valtiolle 11,000€. Tämä ottaa huomioon vain terveydenhuollon, mielenterveyspalveluiden ja sosiaalipalveluiden kulut, ei edes henkistä kärsimystä. Yhteisöllisyys on yhteinen vastuu.”
Odottaminen ei kuitenkaan lannistanut Isaa, ja juuri siksi hän haluaa rohkaista muitakin.
”Sanoisin, että on paljon ihmisiä, jotka mielellään haluaisivat auttaa, että rohkeasti vaan pyytämään apua. En varmasti ole ainoa, joka tykkää auttaa. Itsekin saa uutta seuraa ja juttelukaveria ja kaveria ja mitä kaikkea. Pyydä rohkeasti apua. Kyllä mä luulen, että sitä löytyy.”
Isa suosittelee Commua lämpimästi auttamiseen ja avun pyytämiseen.
”Se on helppoa, kun ei tarvitse nöyränä mennä toisen ovelle kysymään, että tarvitsisiko jossain apua. Voi katsoa sovelluksesta ja auttaa siinä missä pystyy.”
Lataa Commu nyt Google Play-kaupasta tai App Storesta ja katso millaista apua sinun naapurustossasi pyydetään ja annetaan!

